::: ostatnia aktualizacja: 12-12-2013 21:55 ::: dziś jest :::

POETA - O programie

Poeta jest programem piszącym celowo koszmarnie grafomańskie wiersze. Posiada standardowy zestaw słownictwa, ale umożliwia załadowanie dodatkowych zestawów. Wiersze nie rymują się, ale są pisane poprawną polszczyzną.

Dlaczego Poeta

Nazwany tak program tworzący wiersze z losowo dobieranych słów z zamkniętego zestawu był jednym z moich pierwszych dokonań w języku BASIC, gdy uczyłem się programowania w szkole podstawowej. Wiele lat później odgrzebawszy zapomniany, niebywale prymitywny, ale zabawny program w kopii zapasowej danych ze starego dysku postanowiłem napisać go porządnie.

Program miał w zamierzeniu z jednej strony pokazywać wiersze, które ułożone przez komputer z przypadkowo zestawionych słów, z każdym uruchomieniem inaczej, mogą w zaskakujący sposób być zabawne i zaskakujące — z drugiej strony natomiast być kpiną z marnej jakości twórczości, jaką możemy znaleźć wszędzie dookoła. W szkole na zajęciach języka polskiego nauczyciele każą uczniom omawiać wiersze napisane tak, że można je interpretować na multum wzajemnie sprzecznych sposobów; w stacjach radiowych lecą piosenki takie, że nie sposób powiedzieć, czego dotyczą, ale zdobywają taką popularność, że autorzy zostają uznanym zespołem rockowym; w dobie Internetu nie ma przeszkód dla ludzi uważających ku przerażeniu innych, że mają nieodkryty talent poetycki, który powinni szeroko zademonstrować; chyba co drugi blokers uważa, że z mikrofonem w ręku rapuje nie gorzej niż jego muzyczni idole.

W teście Turinga sprawdza się, czy maszyna jest w stanie komunikować się jak człowiek. Poeta daje punkt odniesienia do oceny twórczości ludzi: jeśli maszynowy bełkot wygląda podobnie, jak można nazywać coś poezją?

Niektóre słowniki Poety narodziły się właśnie po zetknięciu z wymienioną wyżej marną twórczością; bywa że duża część słownictwa oraz zwrotów jest wprost przepisana z istniejących utworów. Słowniki: grafomański i miłosny to efekt czytania wierszy, piosenek polskich paru irytujących zespołów rockowych w popularnych stacjach radiowych. Słownik mroczny powstał, gdy modne było publikowanie przez nastolatki na blogach tego typu wierszy.

Aktualna wersja (online)

Stare wersje poety były napisane w sposób, który utrudniał kontrolę nad tworzonymi wierszami. Ostatecznie podjąłem decyzję o wyrzuceniu do kosza całego starego dorobku i przepisania wszystkiego od nowa, używając dynamicznego języka Ruby. Wersja roboczo nazwana "Poeta 2" znajduje się cały czas w powijakach, format słowników ulega ciągłym i drastycznym zmianom, dodatkowo ze względu na użycie języka Ruby program nie byłoby łatwo zainstalować na komputerach działających z systemem Windows. Stąd nowa wersja nie jest dostępna do ściągnięcia, ponieważ byłoby z niej mało pożytku — działa jedynie jako serwis online, bo tak najłatwiej jej użyć.

Nowa konstrukcja programu możliwiła rozszerzenie go o inne języki (obecnie angielski i niemiecki), analizę budowanych zdań (unikanie powtórzeń, łamanie zbyt długich wersów) i poprawniejsze zaimplementowanie pogmatwanej polskiej gramatyki. Wprowadza też po raz pierwszy semantykę do generowanych wierszy — słowa mogą być przyporządkowane do pewnych kategorii i mogą istnieć reguły zabraniające pewnych połączeń. Okazało się to niezbędne do poprawnego zaimplementowania wierszy hip-hopowych: nie wystarczało w nich odpowiednie dobranie słownictwa, gdyż cały wiersz mógł być zrujnowany przez wyrażenia niepasujące do konwencji. Poeta zapewnia więc, że w treści takich utworów nie pojawią się na przykład "dobrzy policjanci" albo "najfajniejsza komercja".

Poeta 2 przynosi mnóstwo ulepszeń, ale starsze wersje, działające zupełnie inaczej, mają pewne zalety. Stąd w generatorze wierszy online niektóre słowniki uruchamiają starą wersję Poety. Są to: "domyślny", "grafomański", "miłosny" i "mroczny" (bez oznaczenia "nowy").

Stare wersje (okienkowe i tekstowe)

screenshot ze starej wersji dla Windows

Istnieją dwie starsze wersje Poety: 1.2 dostępna jako standardowy program dla Windows oraz 1.9, działająca w wersji tekstowej i "okienkowej" dostępnej na Windows i systemy uniksopodobne.

Możliwe jest uruchamianie programu z linii poleceń. Nie jest wtedy wyświetlane jego okno, jedynie żądana liczba strof jest generowana i zapisywana do pliku.

Poeta nie ma specjalnych wymagań sprzętowych, ponieważ jest bardzo prostym programem. Jest rozprowadzany z instalatorem, oferującym też opcję deinstalacji. W związku z wyjątkową prostotą obsługi, nie jest załączany żaden plik pomocy.

Poeta jest też rozprowadzany z programem DictMaker, służącym do prostego tworzenia plików słownika.

Historia rozwoju zawiera archiwalne dane na temat zmian wprowadzanych w kolejnych wersjach starego "Poety".

Warunki użytkowania

Program należy do kategorii freeware - można go używać bez ograniczeń i opłat zarówno osobiście, jak i komercyjnie. Kod programu podlega ochronie prawa autorskiego i nie może być modyfikowany.

Nie roszczę sobie żadnych praw do generowanych wierszy - możesz z nimi zrobić cokolwiek chcesz, jednak dobrze będzie, gdy podasz, że wiersz stworzył program Poeta.Poeta 1.2 został napisany za pomocą Delphi 7 Personal firmy Borland Software Company. Instalator powstał w programie Setup2Go firmy Dev4PC (można z jej strony ściągnąć darmową wersję z polskimi modułami).
Poeta PAD file

Styl strony

Buttony

Opera
Copyright 2002-2013 by Derbeth. Wszelkie prawa zastrzeżone.